Kwiaty we włosach

W poprzednim poście Aldona pomagała wam w podjęciu decyzji czy i jakie ozdoby wpiąć we włosy w dniu ślubu. Pozwólcie, że zamieszam wam jeszcze w głowach, dzieląc się z wami uwagami dotyczącymi dodatków kwiatowych lub roślinnych.

Żywe kwiaty we włosach panny młodej to piękne uzupełnienie stylizacji. Symbolizują delikatność, młodość i niewinność. Jednak wybór odpowiednich roślin, które będą w stanie wytrzymać ekstremalne dla nich warunki ślubu i wesela, jest bardzo trudny. Dlatego jeśli zdecydujecie się na tę formę podkreślenia waszej fryzury, warto skorzystać z fachowej wiedzy doświadczonej florystki.

Zaprosiłam do współpracy przy tworzeniu tego posta florystkę Elvirę Futurę. Połączyłyśmy siły i korzystając z naszego doświadczenia opracowałyśmy kilka wskazówek, które pomogą wam w planowaniu ślubnej stylizacji.

Rozmawiaj z fryzjerką i florystką

Zacznijmy od tego, że kwiaty użyte jako ozdoba do włosów mają być spójne i z fryzurą, i z wiązanką. Warto więc podzielić się swoim pomysłem na całą stylizację ślubną zarówno z florystką, jak i fryzjerką, aby mogły dobrze dopasować swój projekt do całości, uwzględniając styl, twoją urodę, gatunek włosów i odpowiednie gatunki roślin.

W ozdobach używa się roślin trwalszych, odpornych na czynniki zewnętrzne. By wydłużyć ich żywotność i uchronić przed zwiędnięciem, trzeba je odpowiednio przygotować, używając do tego specjalnych preparatów. Choć miło może kojarzyć się wizja spontanicznie włożonego za ucho polnego kwiatka, pamiętajmy, że ozdoba taka ma przetrwać wiele godzin w trudnych warunkach: bez wody i w bardzo wysokiej, jak dla kwiatów, temperaturze blisko głowy. Jeśli marzysz o czymś, co w dniu ślubu okaże się niemożliwe do zrealizowania ze względu na swoją nietrwałość, nie załamuj się. Ten kompromis możesz zrekompensować sobie na sesji plenerowej po ślubie.

Czas montażu. Jak zadbać, aby kwiaty nie zwiędły?

Wpinanie kwiatów we włosy jest ostatnim etapem czesania fryzury. Ze względu na to, że ozdoba jest jej integralną częścią, zdecydowanie wolę osobiście montować ją we włosach. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Czasem lepiej, jeżeli ktoś inny, poinstruowany przeze mnie, będzie mógł wpiąć je w ostatniej chwili przed ceremonią. Jeżeli jesteś umówiona na czesanie wcześnie rano, a zależy ci na ozdobie z żywych kwiatów, to możesz jeszcze raz wrócić później do salonu aby postawić tę kropkę nad i. Omów z fryzjerką i florystką jakie rozwiązanie będzie najlepsze w twoim przypadku.

Welon i kwiaty

Ozdoba z żywych kwiatów i opadający na nią welon najczęściej się wykluczają. Welon, nawet taki, który wydaje się lekki jak piórko, uszkadza żywe kwiaty najlżejszym szurnięciem. Możesz więc wybrać welon na taśmie lub z pętelkami, aby móc go przymocować poniżej stroika. Jeśli taki nie będzie pasował do zamierzonej stylizacji, może lepiej pomyśleć o ozdobie biżuteryjnej, lub takiej ze sztucznych kwiatów.

Jaki mamy wybór?

Ozdoby z kwiatów mogą mieć różne formy. Mogą to być pojedyncze kwiaty, małe stroiki czy fascynatory wkomponowane w kok lub uczesanie. Popularne są także półwianki i wianki. Każda z nich może pięknie dopełniać fryzurę. Każda jest także swoistym wyzwaniem dla fryzjera. Ich charakterystykę, wady i zalety opiszemy w kolejnym poście.

Tekst Irena Bzdoń i Elvira Futura
Korekta M. Gładysz / Fot. Nieobiektywni
Fryzury I. Bzdoń / Makijaż Morethanmakeup / Modelki Basia, Lucyna i Ala
Stylizacja Hoplastore / Kwiaty we włosach Pracownia Futura

Irena Bzdoń
irenabzdon@gmail.com