Przygotuj się do próbnej

Jak przygotować włosy? W co się ubrać? Co ze sobą przynieść?
Na fryzurę próbną przyjdź z czystymi włosami. Najczęściej dobrze czesze się włosy umyte poprzedniego wieczora, wymodelowane lub przynajmniej starannie wysuszone i zostawione luźno bez związywania. Jeżeli włosy są bardzo delikatne, wyjątkowo można je umyć tego samego dnia. Nie nakładaj na nie zbyt dużo kosmetyków, by fryzjer mógł ocenić czego potrzebują do konkretnej fryzury.

Ubierz się w jasną bluzkę z dekoltem. Idealnie, jeżeli kolorem i kształtem przypomina suknię, ale wystarczy że możliwe będzie odkrycie szyi i ramion. Możesz też włożyć biżuterię ślubną. Weź ze sobą dodatki do włosów, jeśli zamierzasz jakichś użyć, lub przynajmniej zdjęcia takich, które bierzesz pod uwagę. Omów z fryzjerem rodzaj welonu, gdyż jest to istotne przy konstruowaniu fryzury.

Pokaż zdjęcia – inspiracje.
Przygotuj zestaw inspirujących fotografii, które zobrazują styl i klimat, jaki chcesz osiągnąć na swoim ślubie. Ważne są też zdjęcia twojej sukni – to ona gra główną rolę, wyznacza charakter stylizacji. Przydadzą się i zdjęcia katalogowe, prezentujące model sukni, i twoje zdjęcia z przymiarek. Najlepiej, jeśli uda ci się zrobić zdjęcia całej swojej sylwetki podczas jednej z nich. Wszystko to jest bardzo pomocne w projektowaniu fryzury jako jednego z elementów stylizacji ślubnej.

Zapisz w telefonie zestaw zdjęć z fryzurami, które ci się podobają. Nie traktuj ich jak modeli do odwzorowania na twojej głowie, a raczej jako zbiór inspiracji i możliwych rozwiązań. Pogrupuj je, jeśli mają jakieś wspólne elementy. Tobie pomoże to ustalić zakres możliwych rozwiązań, a ja zdobędę cenną informację o twoich wyobrażeniach i twoim guście. Więcej propozycji fryzur pomoże uniknąć sytuacji, że ta jedyna, wymarzona, z jakichś względów nie da się zrealizować. Szukając propozycji fryzur miej na uwadze grubość, długość, objętość, fakturę, ale też kolor swoich włosów. To, co świetnie wygląda na blond włosach, nie zawsze da się uzyskać na ciemnych. Możesz też pokazać mi jakieś fryzury, które szczególnie ci się nie podobają. Dzięki temu będę wiedziała, czego chcesz uniknąć.

Zbiór fotografii pomoże uniknąć nieporozumień. Określenia „zwiewna suknia” czy „luźne upięcie” mogą dla każdego znaczyć coś innego. To ty masz się dobrze czuć we fryzurze, więc zadbaj o to, by być dobrze zrozumianą przez fryzjera.

Wyraź siebie.
Ślub jest twoim osobistym świętem, na które razem z drugą osobą zapraszasz swoich bliskich. Pamiętaj, że to twój dzień i jeśli dobrze się czujesz na przykład w warkoczach, zadbaj o to, by mieć taką fryzurę. Jasno wyraź swoją wizję, bo nawet najlepszy stylista niekoniecznie odczyta ją w twoich myślach. Mów o swoich pomysłach, na bieżąco komentuj powstającą fryzurę. Zwracaj uwagę na jej poszczególne elementy w trakcie pracy – wtedy dużo łatwiej je zmienić niż po zakończeniu czesania. Po to właśnie spotykamy się na czesaniu próbnym.

Przygotuj się na pogodę.
Weź pod uwagę to, jaka może być pogoda podczas ślubu oraz to, jakie są twoje włosy. Jak reagują na dużą wilgotność powietrza? Wyobraź sobie swoją fryzurę podczas wietrznej pogody, albo w dużym upale. Rodzaj włosów w dużej mierze determinuje styl fryzury. Jeżeli są proste i delikatne, trudno myśleć o dużej objętości czy rozpuszczonych lokach, kiedy pada deszcz. Warto zaufać wskazówkom doświadczonego stylisty, który podczas fryzury próbnej określi realne rozwiązania.

Red. M. Gładysz / Fot. K. Kozłowski
Fryzury I. Bzdoń / Makijaż A. Błaszczak / Modelka Margo
Opaski A. Maksym / A. Mirosław

Irena Bzdoń
irenabzdon@gmail.com