Welon

Welon jest bardzo istotnym atrybutem panny młodej. Mamy to szczęście, że w dzisiejszych czasach jego forma nie jest już obwarowana bezwzględnymi zasadami. Możemy się cieszyć dużą dowolnością w doborze tego elementu ślubnej stylizacji. Może być długi, krótki, namarszczony lub płaski, koronkowy, muślinowy. Może być tylko woalką, może go nawet nie być wcale.

Są jednak zasady, od których nie ma odstępstw. Jeżeli się na welon zdecydujemy, każdy jego rodzaj musi być uwzględniony podczas planowania fryzury. Dla mnie, jako fryzjerki ta wiedza jest niezbędna już na etapie fryzury próbnej. Przynieś ze sobą zdjęcie wybranego dla siebie welonu lub zdjęcie-inspirację. Dzięki temu będę mogła odpowiednio przygotować fryzurę, zaplanować jak go przymocować, aby zapewnić ci komfort i możliwość swobodnego poruszania się. Idąc do ślubu nie możesz mieć wrażenia, że welon niepewnie się trzyma albo, że zaraz się zsunie. Wtedy cała twoja sylwetka usztywni się i straci naturalność ruchów.

Czy przynieść welon na czesanie?

Jeżeli welon jest mocowany w wyjątkowy sposób, warto żebyś przyniosła go ze sobą na próbną fryzurę. Omówimy jej konstrukcję i plan działania. Może się okazać, że także w dniu ślubu lepiej będzie zainstalować go od razu u fryzjera.

Długi welon

Bardzo długi welon potrzebuje szczególnie stabilnego przymocowania, ponieważ jest stosunkowo ciężki, nawet jeśli wygląda na lekki jak piórko. Do takiego mocowania najlepsze są włosy upięte, ale na fryzurach z rozpuszczonych włosów również uda nam się go zainstalować. W odpowiednim miejscu na głowie, przy nasadzie włosów można zrobić specjalny warkoczyk – rusztowanie. Warunkiem są jednak wystarczająco długie lub gęste włosy. Trudno jest taki trik wykonać na włosach krótkich i delikatnych.

Krótkie włosy

W przypadku włosów krótkich i delikatnych dobrze sprawdzają się fascynatory, woalki, ozdoby na opaskach. Fryzury krótkie i ułożone gładko przy głowie, możemy przykryć również gładkim welonem, którego nie trzeba wcale mocować, jeśli jest odpowiednio wyważony.

Welon pod upięciem

Welon wpinany od dołu musi być specjalnie do tego skonstruowany. Przy tej fryzurze nie sprawdzi się welon przymocowany do grzebienia. Najlepszym rozwiązaniem jest taki, który jest umocowany na taśmie lub ma specjalne pętelki do przypinania. Istotna jest też konstrukcja fryzury, gdyż skóra głowy bezpośrednio nad karkiem jest delikatna i elastyczna.

Welon na grzebieniu

Choć jest to najpopularniejszy rodzaj welonu, sposób jego wpinania nie jest taki oczywisty. Poniższy gif obrazuje tę czynność.

Wygięty grzebień dopasowuje się do anatomicznego kształtu głowy, aby mógł do niej przylegać. Skutecznie przymocujemy welon do fryzury, jeżeli zęby grzebienia będą skierowane do dołu, w kierunku opadania welonu.

Wpinając grzebień, należy najpierw skierować jego zęby prostopadle do płaszczyzny głowy, tak jakby chciało się je wbić w głowę. Kiedy grzebień dotknie skóry głowy, zmieniamy kierunek wsuwania, wykonując ruch w dół. Ta zmiana kierunku wsuwania grzebienia sprawi, że nie spłaszczymy kształtu fryzury, a welon będzie stabilny.

Red. M. Gładysz / Fot. K. Świderski
Fryzury I.Bzdoń / Makijaż J.Piech
Stylizacja Mia Tschfurnuk / Modelka Ola
Welony i ozdoba do włosów A. Mirosław
Suknia pochodzi z zasobów prywatnych

Irena Bzdoń
irenabzdon@gmail.com