Włosy doczepiane – kto ich potrzebuje?

Zdarza się tak, że fryzura, którą wymarzyła sobie panna młoda jest z jakiegoś powodu niemożliwa do wykonania. Rodzaj włosów sprawi, że nie utrzyma się całą noc, może nie pasować do twarzy lub kreacji. Zaufaj wtedy swojemu fryzjerowi, pozwól, że zaproponuje ci coś, co wydobędzie atuty twojej stylizacji i urody.

Czasem jednak na drodze do wybranej fryzury staje przeszkoda, której da się zaradzić dzięki ciągle rozwijającej się sztuce fryzjerskiej. W dzisiejszym wpisie zajmę się włosami doczepianymi metodą Clip-On. To metoda którą możesz zastosować w domu. Inne są wykonywane w salonie, a włosy dobiera fryzjer, jednak w tym przypadku możesz kupić je sama. Wypróbowane przeze mnie sklepy internetowe, które z czystym sumieniem mogę polecić, to: doczepiane.pl, emodna.pl, wlosyonline.pl. (Być może nie przekonają cię zdjęcia i stylizacje fryzur modelek, ale zapewniam, że można tam dostać naprawdę wysokiej jakości włosy.)

Kiedy powinnaś zdecydować się na doczepiane włosy?

Pierwszy i najważniejszy powód to krótka, sięgająca do ramion fryzura, za krótka by wykonać większość upięć. Z kolei na delikatnych i cienkich włosach, nawet długich, trudno jest zbudować objętość a tapirowanie i loki dodatkowo je skracają. W dodatku gdy w takie włosy chcemy wpiąć ozdobę czy kwiaty to dopiero dzięki doczepionym puklom na pewno będą się trzymać.

Włosy doczepiane wykorzystuje się nie tylko w przypadku upięć. Panna młoda, która ma normalnej długości włosy, a marzy o kucyku lub lokach, może potrzebować dodać im objętości lub przedłużyć i utrwalić uczesanie przy pomocy doczepianych włosów. Jeśli myślisz o kucyku, zdecydowanie powinnaś kupić pakiet włosów, a nie treskę. Taśmy dają swobodę podczas wpinania, a włosów doczepianych nie sposób odróżnić od naturalnych, dzięki temu, że mieszają się z naturalnymi. Treska, natomiast, najczęściej wyglądają jak sztuczny kucyk, dlatego sprawdzi się tylko dla tych panien młodych, które mają bardzo błyszczące się włosy, albo podoba im się sceniczny look.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Po pierwsze i najważniejsze: nie kupujcie włosów sztucznych. Wyglądają jak włosy lalki, mają inny połysk, inaczej odbijają światło, nienaturalnie się błyszczą. W dotyku są szorstkie, nie można poprawić ich kondycji, robią się w nich kołtuny. Stylizacja takich włosów, ich kręcenie czy prostowanie jest praktycznie niemożliwe, może nawet powodować topienie się włókien.

Dla naszej szerokości geograficznej najlepsze są włosy słowiańskie, rosyjskie, europejskie. W zasadzie nie różnią się od polskich włosów i posiadają wszystkie ich właściwości. Można je modelować, kręcić, prostować, farbować (pamiętajcie, że jest to dodatkowy koszt). Nie polecam jedynie rozjaśniania, które bardzo pogarsza ich jakość. Jeśli chcecie mieć rozjaśniony pukiel, lepiej kupić kolejny pakiet jasnych włosów.

Pielęgnacja doczepianych włosów.

Oczywiście doczepiane włosy też wymagają pielęgnacji. Raz na jakiś czas trzeba je umyć. Do tego celu najlepiej sprawdza się płyn do płukania tkanin. Po takim zabiegu, włosy są oczyszczone, mięciutkie, a do tego pięknie pachną. Nie ma potrzeby nakładania na nie żadnych odżywek, płyn idealnie zmiękcza włókna. Po umyciu zostawiamy je do naturalnego wyschnięcia na parapecie lub grzejniku, albo suszymy suszarką. Moje klientki często pytają o włosy indyjskie. Dla Europejek te włosy są za grube, trudno się je stylizuje, po wpięciu odznaczają się od naturalnych teksturą i połyskiem.

Jak wybrać włosy dla siebie?

Kolor włosów niestety dobieramy na podstawie zdjęcia. Jest na to sposób. Można zamówić kilka pakietów a później te, które nie pasują, oddać na podstawie paragonu. Można też wybrać ten zestaw, który wydaje się najlepszy i jeśli się nie sprawdzi, odesłać go i zamówić kolejny. Wtedy jednak należy zarezerwować sobie czas na ewentualną reklamację. Gdy wahamy się między dwoma odcieniami, zdecydowanie lepiej wybrać ten jaśniejszy, będzie sprawiał wrażenie włosów rozjaśnionych przez słońce. Nie martwcie się o zapięcia, na pewno znikną wśród włosów naturalnych, tym bardziej w upięciu. Jeżeli dobieracie włosy do swojej koloryzacji ombre, szukajcie dwukolorowych doczepów lub pakietu w odcieniu końcówek, który można przyciemnić przy zapięciach.

Długość. Moim zdaniem włosy będą wyglądać elegancko i naturalnie jeśli będą zbliżonej długości lub przedłużysz je o około dziesięć centymetrów. Jeśli chcesz jeszcze bardziej przedłużyć włosy, zdecyduj się na inną metodę albo kup więcej włosów do doczepienia. Myśląc o wymarzonej fryzurze, nie zapominaj o całości stylizacji. Przemyśl czy włosy nie będą na pierwszym planie, czy nie zasłonią ciebie, sukienki, czy nie zaburzą proporcji sylwetki. Zapytaj o radę zaufanych osób. Twoje przyjaciółki, stylistka i projektantka na pewno chętnie ci pomogą w decyzji.

Ciężar w opisie włosów doczepianych podawany jest w gramach. Określa w ten sposób ich grubość i objętość. Staraj się dostosować je do własnych włosów w myśl zasady im grubsze włosy naturalne, tym cięższy zestaw mogę zamówić.

Jeżeli to co napisałam nie rozwiało waszych wątpliwości, porozmawiajcie ze swoim fryzjerem. Na pewno doradzi, czy doczepiane włosy są wam potrzebne, w jakim kolorze i o jakiej długości je kupić i czy trzeba będzie je pomalować. Zaufajcie specjaliście.

Red. M. Gładysz / Fot. Magda Madej
Fryzury A. Oleksy / Makijaż N. Migryt  / Modelki Alicja i Dagmara
Stylizacje A. Mirosławper.te.boutique

 

 

Aldona Oleksy
oleksy.aldona@gmail.com